Svoje – manufaktura z tradycjami z Podlasia

Pokolenie dzisiejszych 30-latków jest pierwszym w Polsce, które całe życie ma dostęp do zagranicznych produktów i dóbr z całego świata. Rozwój handlu, a później również Internetu i elektroniki sprawiły, że większość ubrań, sprzętu czy kosmetyków jest na wyciągnięcie ręki. Po pierwszej fascynacji Amerykańskimi markami oraz tanimi podróbkami z Chin przyszedł czas na przewartościowanie zakupowych przyzwyczajeń. Takie doświadczenia paradoksalnie pozwoliły nam odkryć, że warto inwestować w to, co lokalne. Sezonowa żywność czy produkty o prostym, naturalnym składzie są podstawą ochrony zdrowia i pielęgnacji. Zamiast zamawiać kosmetyki z końca świata, warto kupować u mniejszych producentów, którzy używają miejscowych surowców oraz inwestują w swój region.

Svoje to nowoczesna manufaktura, która nie rezygnuje z tradycji. Widać to już po logo, które stanowi replika tradycyjnego haftu z Podlasia. Innowacja nie musi kłócić się z regionalnymi zwyczajami, wręcz przeciwnie. Czerpanie z dobrodziejstw regionu na rzecz produkcji nowoczesnych kosmetyków jest przykładem spójnej wizji marki. Należy myśleć globalnie o problemach, jednak działać należy lokalnie – dbając o środowisko i o samych siebie. 

Produkcja

Svoje wytwarza kosmetyki ręcznie, na Podlasiu. Niewielkie partie produkcyjne pozwalają zachować świeżość surowców, co ma wpływ na ich skuteczność i działanie. Najbardziej czasochłonna jest produkcja mydeł. Oleje, które mają w składzie, macerowane są z ziołami, nawet przez kilka tygodni. Po ich odsączeniu olej jest gotowy do zmydlenia. Najdłuższy etap to suszenie. Najpierw 2 dni, zanim mydła wyjmie się z formy i pokroi w kostki, a później niczym nieprzyspieszone schnięcie przez co najmniej 6 tygodni.

Wbrew typowemu podejściu komercyjnych marek, które starają się produkować jak najmniejszym kosztem, Svoje idzie pod prąd. Korzysta z surowców od lokalnych dystrybutorów, którzy nie tylko sprzedają produkty najwyższej jakości, ale też podzielają pasję i zaangażowanie. Marka daje szansę mniejszym firmom pozostać na rynku i zmieniać ekonomię od wewnątrz.

Skład

Svoje korzysta z ziół, które rosną na Podlasiu i które można kupić u lokalnych dostawców. Tworzy z nich maceraty i napary ziołowe. Poza tym wykorzystuje dobroczynne oleje zimnotłoczone z lokalnej tłoczni. Ilość tłuszczy w mydłach jest tak zrównoważona, by nie wszystkie ulegały zmydlaniu. Pozostałe oleje mają wtedy właściwości pielęgnacyjne. Oprócz tego kosmetyki mają w składzie m.in. glinkę, naturalne olejki eteryczne, wosk czy miód pszczeli. Większość surowców pochodzi z Podlasia, inne sprowadzane są przez lokalnych dystrybutorów.

Przywiązanie do tradycji Podlasia przejawia się użyciem surowców charakterystycznych dla regionu. Mydło żubrowe jest wytwarzana na maceracie z trawy żubrowej. Nawilża i zmiękcza skórę oraz działa antybakteryjnie. Produkt jest praktyczny, a przy tym wykonany w 100% z lokalnych składników takich jak ekstrakt z trawy żubrowej, miód z podlaskiej pasieki i oleje z pobliskiej tłoczni.

Opakowanie

Mydła mają całkowicie ekologiczne opakowanie – szary papier i owijka, które wystarczy wyrzucić do odpowiedniego pojemnika. Płynne kosmetyki pakowane są w szklane buteleczki lub słoiki z metalową nakrętką albo plastikowym zamknięciem (pompki, atomizery). Paczki wysyła się w kartonach fasonowych, które można użyć ponownie. Wypełniacz stanowi wełna drzewna, która jest odpadem z produkcji mebli. W ten sposób daje się jej drugie życie. Można bez problemu spalić ją w kominku lub powtórnie wypełnić nią paczkę lub prezent.

Kto? Aleksandra Krasnodębska-Gwardzik

Gdzie? Białystok

Sklep: Svoje


Powiązane artykuły:

17 pomysłów na eko prezenty pod choinkę

Jeśli na samą myśl o kupowaniu prezentów wpadacie w lekką panikę albo zupełnie nie potraficie się zdecydować, już przychodzimy z pomocą. Święta Bożego Narodzenia to wyczekany przez wielu czas. Nie zakłócajmy go martwieniem się o upominki! Poradzimy Wam, co wybrać dla członków Waszej rodziny lub znajomych. Prezenty mogą być naturalne i ekologiczne, a jednocześnie piękne, …

2 komentarze

(1) Comment

  1. […] Lokalne z Podlasia: Mydła z podlaskich ziół, Svoje […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *