NOBU

NOBU

NOBU to manufaktura stworzona przez mamę Basię i córkę Martę. Nowoczesne wzory, oryginalny design i minimalizm charakteryzują biżuterię tej marki. Zwracając uwagę na to, czy produkty są ekologiczne, często patrzymy tylko na finalny produkt. Doceniamy użyte materiały oraz opakowanie, które nadaje się do recyklingu. Ale co z produkcją i wszystkim, czego nie widać? Jak filozofia less waste powinna mieć wpływ na cały proces prefabrykacji? NOBU znalazło na to sposób i podchodzi do swojej marki holistyczne, ekologicznie i z pomysłem.

Produkcja

Biżuteria to oczywiście produkcja ręcznia. Każda sztuka szlifowana jest wodnym papierem ściernym. Celem NOBU jest zredukowanie liczby odpadów generowanych podczas produkcji. Większość resztek materiałów używa się do innych projektów – tak narodziła się kolekcja Zero Waste. Kiedy nie można zniwelować odpadów do zera, należy nauczyć się je mądrze wykorzystywać. Dlatego opiłki złota, srebra i innych metali zatapia się w żywicy. Troska o planetę dotyczy również całego procesu produkcji i zasad panujących w pracowni. Zamiast jednorazowych, plastikowych materiałów potrzebnych do pracy z żywicą, używa się silikonowych i drewnianych zamienników. Woda zużywana podczas szlifierki jest filtrowana i wykorzystywana ponownie.

Skład

Głównym materiałem używanym do produkcji biżuterii jest żywica. W zależności od rodzaju kolczyków czy kolekcji wykorzystuje się również inne organiczne materiały, takie jak złoto, srebro i brąz. W kolczykach zatapiane są prawdziwe kwiaty, liście i pióra. Do zabarwiania materiału używa się naturalne pigmenty. Praca z żywicą jest wymagająca, ale NOBU opanowało tę sztukę do perfekcji – dzięki odpowiedniemu składowi i obróbce, materiał wytrzymuje wszelkie warunki pogodowe i jest praktycznie niezniszczalny.

Opakowania

Biżuteria opakowana jest w metalowe pudełka, które nadają się do recyklingu. Papierową naklejkę można usunąć gąbką z odrobiną wody i mydła, dzięki czemu puzderko wykorzysta się ponownie, jako opakowanie na prezent lub schowek na drobiazgi. Takie pudełko jest nie tylko less waste, ale też jest praktyczne i funkcjonalne. W czasie transportu nie ma konieczności używania folii bąbelkowej lub innych, jednorazowych wypełniaczy, które zaśmiecają planetę. Tego typu opakowania to lepsza alternatywa dla tradycyjnych metod pakowania towarów i ich dystrybucji.

Kto? Basia i Marta

Gdzie? Toruń

Sklep: NOBU

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *