Pantalones

Biznes to działalność nastawiona na ciągły zysk i zarabianie pieniędzy. Lokalne manufaktury zmieniają definicję tego słowa, stawiając sobie zupełnie inne cele. W przypadku Pantalones jest to zmiana podejścia do produkcji, sprzedaży i konsumpcji. To zastąpienie fast fashion modą zrównoważoną i priorytezowanie ekologii nad masową fabrykacją. To wyznaczanie nowych trendów zamiast ślepego podążania za tłumem. Ustanawianie tak wysokich standardów nie musi być trudne ani niemożliwe. Wymaga jednak pomysłowości, kreatywności, innowacji i silnych wartości. Jednak każdy buntownik może potwierdzić, że nie ma nic lepszego niż… iść pod prąd!

Na studiach na duńskiej VIA Design, Beata poznała nową wizję mody oraz konsumpcji. Tak, jak wiele zmian zachodzi od dołu i to konsumenci zaczynają oczekiwać coraz bardziej ekologicznych rozwiązań, tak również sami producenci powinni wyjść naprzeciw ludzkim oczekiwaniom i problemom środowiska naturalnego. Jako właściciele lokalnych firm mają wgląd we wszystkie etapy produkcji i wiedzą, gdzie mogą wprowadzić poprawki. Sami klienci często widzą tylko gotowy produkt. Dlatego Pantalones stawia również na transparentność i wprowadza konsumentów we wszystkie etapy tworzenia i sprzedaży bielizny.

„Dzięki wywieraniu presji w samym środku branży tworzymy nowy rodzaj podaży, który staje się odpowiedzią na potrzeby mody zrównoważonej, gdzie ponad profitami stoi człowiek i środowisko.”

Beata z Pantalones

Produkcja

Jeśli mowa o zrównoważonym rozwoju to pod uwagę musimy wziąć kilka aspektów:

Ekologiczny – ograniczenie odpadów i odpowiedni ich recykling, używanie naturalnych materiałów i surowców, zminimalizowanie zużycia wody, ograniczenie śladu węglowego (głównie transportu)

Społeczny – poszanowanie praw człowieka, również jego prawa do ochrony zdrowia, odpoczynku i godziwej płacy; korzystanie z usług lokalnych producentów i dystrybutorów

Ekonomiczny – produkcja artykułów wysokiej jakości w dobrej cenie; odpowiedzialność producenta, która przechodzi na konsumentów

Pantalones bez wątpliwości pokrywają aspekty gospodarki zrównoważonej. Wszystkie elementy składające się na finalny produkt wytwarza się bez szkody dla planety, zwierząt czy ludzi. Są produkowane w sposób etyczny, w Polsce. Na swojej stronie internetowej Pantalones informuje
o poszczególnych etapach produkcji i ich kosztach. Nie są one zawyżone, dlatego produkty nie ulegają promocjom lub przecenom – od początku wyceniona jest ich prawdziwa wartość. Do tego minimum 1% ceny każdego artykułu jest przeznacza się na cele charytatywne.

Zwykle na poziomie produkcji generuje się mnóstwo odpadów. To wszystkie resztki, które pozostają z szycia lub obróbki surowców. Jako konsumenci nie mamy do tego wglądu. By temu zaradzić, Pantalones kolekcjonuje pozostałe skrawki materiału i wykorzystuje je ponownie.

Skład

Bielizna produkowana jest z materiałów organicznych z certyfikatem GOTS (Global Organic Textile Standard). Do szycia używa się:

  • uprawianej tradycyjnie bawełny organicznej (bez GMO, pestycydów i nadmiernego zużycia wody), która nie podrażnia ani nie uczula, a do tego jest komfortowa i trwała
  • polskich nici
  • dodatkow bieliźnianych od poznańskich dystrybutorów
  • bawełnianych wszywek zamiast standardowej, satynowej metki
  • etykiet z recyklingu

Opakowania

Pantalony są pakowane w kartoniki z recyklingu. Pakunki nie zawierają plastiku. Papierowa jest nawet taśma, a klej jest nietoksyczny. Przesyłki wysyłane są w ekologicznej kopercie z papierowym wkładem.

Kto? Pantalones

Gdzie? Katowice

Sklep: Pantalones

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *