Biotika

W ciągu ostatnich miesięcy świat zmusił nas do bycia domatorami. Mieszkanie nie jest już tylko sypialnią, ale stało się dla wielu biurem, siłownią, salą kinową i miejscem spędzania wolnego czasu. Jesień i zima to również miesiące, w których szczególnie poszukujemy ciepłego, domowego ogniska. Mogą w tym pomóc małe, ale piękne rzeczy. Nic nie buduje spokojnej i wyciszającej atmosfery tak, jak świece zapachowe. Taki efekt SPA czy hygge można uzyskać właśnie dzięki świecom Biotika. Wybierając świece ekologiczne dbamy o swoje zdrowie, a jeśli do tego są produkowane w Polsce, to wspieramy jeszcze lokalnych twórców.

Kaizen to japońska filozofia, o której możemy przeczytać na blogu Biotiki. Oznacza wprowadzanie zmian małymi krokami. To praca nad sobą, ale też nad marką. Jej założycielki Agata i Gosia praktykują bardziej ekologiczne rozwiązania w codziennym życiu, jak i w produkcji i dystrybucji świec. Nie zawsze można rzucić się na głęboką wodę, a bycie eko nie musi oznaczać przeprowadzki na wieś i odejścia z pracy na rzecz wypasania owiec. Może, a nawet powinna to być racjonalna konsumpcja, inwestycja w wielorazowe gadżety, ekologiczne zamienniki i wspieranie małych, lokalnych biznesów, które działają na podstawie tej samej filozofii.

Produkcja

Najwięcej czasu zajęło dziewczynom ulepszenie procesu produkcji oraz wybór surowców. Teraz, kiedy są one dopracowane do perfekcji, tworzą się nowe kompozycje zapachowe i testy, a oferta wzbogacana jest o akcesoria do świec.

Biotika współpracuje z innymi markami, manufakturami i artystami. W zestawach można nabyć mydełka od Republiki Mydła, a graficzka Julia Adamska tworzy piękne, minimalistyczne, organiczne ilustracje kartek okolicznościowych. Hasło Lato to stan umysłu razem z akwarelową grafiką można spokojnie oprawić w ramkę i powiesić na ścianie.

Biotika wspiera również organizacje charytatywne. Cały dochód ze świec Spa for Cancer jest przekazany jest na fundację, która pomaga kobietom w walce z nowotworem.

Skład

Świece mają bardzo prosty skład: ekologiczny, niemodyfikowany wosk sojowy lub wosk pszczeli, do nich dodaje się olejki eteryczne lub kompozycje zapachowe. Knoty robi się z niebielonej bawełny lub z drewna. Na stronie internetowej znajduje się krótki poradnik, jak bezpiecznie i efektywnie palić świeczki.

Kartki okolicznościowe produkuje się z materiałów pochodzących w 80% z recyklingu. Biotika ma również w swojej ofercie woreczki i torby wykonane z surowej, niebielonej bawełny.

Opakowania

Świece znajdują się w szklanych słoikach, który podlega recyklingowi. Na miejscu, w Opolu, jak i na targach, można zwrócić je do producenta. Upcyclingowa akcja Re-candle polega na wypełnianiu używanych słoiczków woskiem i sprzedaży w sklepie, ograniczając produkcję nowych opakowań.

Do tego Biotika współpracuje z producentami, którzy nie używają folii bąbelkowej i którym los planety nie jest obojętny. Pudełka wykonane są z tektury falistej pochodzącej w 90% z recyklingu, a napisy wykone są naturalną farbą.

Gosia podkreśla, jak ważna jest konsultacja z eko-fachowcami w sprawie wdrażania zmian w produkcję czy sprzedaż. Niektóre rozwiązania mogą wydawać się słuszne, kiedy w praktyce tak naprawdę nie mają zastosowania. Nie zawsze należy podążać za eko-trendami, ale szukać metod, które sprawdzą się właśnie w produkcji tego artykułu, w tej firmie i w tym kraju.

Kto? Agata i Gosia

Gdzie? Opole

Sklep: Biotika

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *