StaroŚwieczka

Ruch Zero Waste opiera się na wykorzystywaniu materiałów, które już istnieją i są w użyciu. Zamiast produkować nowe, nawet te najbardziej ekologiczne. Nie tylko recykling jest odpowiedzią na poradzenie sobie z problemem, jakim są odpady. Przede wszystkim powinno interesować nas powtórne wykorzystanie pojemników. To nic nie kosztuje, wręcz pozwala zaoszczędzić pieniądze, które byśmy wydali na zakup nowych kontenerów, kubeczków czy słoików. Recykling śmieci nie jest darmowy. Nawet odpady wrzucone do odpowiedniego kontenera nie zawsze mogą zostać poddane przetworzeniu.

StaroŚwieczka pokazuje, że najprostsze rozwiązania są najlepsze. Założycielka marki – Ola, wykorzystuje do produkcji ekologicznych świec (zalegające w niejednym domu) słoiki po przetworach, przecierach czy pastach.

Już dawno temu babcia i mama nauczyły mnie szacunku do rzeczy i ich ponownego wykorzystywania. Pamiętam jeszcze z czasów dzieciństwa zestaw przypraw w słoiczkach po koncentracie pomidorowym, który stał w babcinej kuchni na własnoręcznie zbitej półce 🙂 Po co wyrzucać coś, co można jeszcze z powodzeniem wykorzystać?

Ola ze StaroŚwieczki

Produkcja

StaroŚwieczka to jednoosobowa manufaktura, a jej założycielka zajmuje się całym procesem produkcyjnym. Rodzina zbiera dla niej słoiki, które zamiast lądować w kontenerze, zostaną użyte jako pojemniki na świeczki. Dzięki temu każda świeca jest inna i wyjątkowa – słoiki mają przecież różne kształty i formy. Ola jest odpowiedzialna zarówno za pomysły, jak i za wykonanie świec, zalewanie ich woskiem, ozdabianie oraz późniejszą wysyłkę. 

Skład

Świece oraz dostępne w ofercie woski zapachowe, mają prosty i naturalny skład. Zawierają wyłącznie:

  • niemodyfikowany genetycznie wosk sojowy
  • naturalne olejki eteryczne
  • bawełniane knoty
  • własnoręcznie zebrane i ususzone ozdoby z kwiatów, roślin i owoców

Brak syntetycznych aromatów i barwników gwarantuje, że świece są bezpieczne w użyciu. Ola wykonuje też makramowe dodatki do świeczek, wyplatane z bawełnianych sznurków. Troska o środowisko nie musi oznaczać rezygnacji z aromatycznych świec i kupowania pięknych ozdób dla domu. To raczej świadome używanie surowców, które są nam dostępne na każdym kroku.

Opakowanie

StaroŚwieczka to projekt upcyklingowy – stare, użyte już raz słoiczki dostają nowe życie jako pojemniki na świeczki. Nie wymaga to więc produkcji nowych, szklanych opakowań, które po zużyciu również zostałyby wyrzucone do śmieci. Tekturowe pudełka i wypełniacze również używa się ponownie do tworzenia paczek. Priorytetem jest maksymalne wykorzystanie każdego materiału i zatrzymanie go w obiegu, od słoików po żywności, przez organiczne dodatki i ścinki sznurków, aż do kartonów.

Kto? Ola

Gdzie? Bytom, woj. śląskie

Sklep: StaroŚwieczka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *