Sakwabag – naturalne woreczki z biobawełny

Global Organic Textile Standard (GOTS) to międzynarodowy certyfikat, który gwarantuje wysoką jakość produktów, ekologiczny proces produkcji, pakowania oraz dystrybucji. Firmy, które go posiadają, muszą dostosować się do wysokich standardów. Ich przestrzeganie jest szczegółowo sprawdzane minimum raz w roku. Sakwabag to jedyna marka wielorazowych woreczków w Polsce, która od lat posiada taki certyfikat. Ta rodzinna firma daje alternatywę dla plastikowych foliówek (z których tylko 1% trafia do recyklingu, a reszta na wysypiska, do mórz i oceanów), jak również dostarcza wysokiej jakości produkty wykonane z biobawełny, które wystarczą nam na lata.

Produkcja

Uprawa organiczna bawełny wiąże się z niewielkim zużyciem wody oraz energii. Standardowa uprawa za to pochłania wiele zasobów. Jej organiczna wersja pozwala zaoszczędzić na cennym surowcu, jakim jest woda i nie marnować go. System oczyszczania ścieków minimalizuje zużycie wody i sprawia, że raz wykorzystana wraca do obiegu. Wszystkie zasady ekologicznej produkcji, które weryfikuje GOTS, pozwalają ograniczyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery aż o 94%!

Aby posiadać certyfikat, trzeba również zwracać uwagę na zasoby ludzkie. Firmy nie mogą zatrudniać ludzi nielegalnie, muszą gwarantować godne warunki płacy i pracy (na każdym etapie produkcji), a dzieci czy żadna inna osoba nie mogą być do niej przymuszone. Wszystkie zakłady produkcyjne, które wyrabiają poszczególne materiały lub części woreczka, muszą przestrzegać podstawowych konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Skład

Woreczki tworzy się z organicznej bawełny. Jej jakość wynika z ekologicznej uprawy, sposobu tkania materiału oraz finalnego szycia produktu. Bawełna pochodzi z upraw, na których nie stosuje się żadnych nawozów sztucznych, pestycydów ani herbicydów. Nasiona nie mogą być modyfikowane genetycznie. Zakazuje się stosowania metali ciężkich oraz alergenów. Niestety normą stało się, że substancje chemiczne używane podczas produkcji innych, sztucznych materiałów, mogą przedostać się do jedzenia. Sakwabag gwarantuje, że woreczki są bezpieczne w użyciu i można przechowywać w nich świeżą żywność.

Opakowanie

Certyfikat GOTS wiąże się też z odpowiednim opakowaniem. W 2014 ściśle określono zasady pakowania przesyłek. Materiały, które używa się do opakowania wyrobów, muszą podlegać recyklingowi lub być przyjazne dla środowiska. Sakwabag nie używa plastiku, ale kartony, papierowe koperty, tekturowe wypełniacze oraz ekologiczną taśmę klejącą. Wszystkie materiały pochodzą z recyklingu lub mogą zostać wykorzystane ponownie. Wysokie standardy dotyczą również sposobu transportowania i dystrybucji produktów.

Sklep: Sakwabag


Powiązane artykuły:

Odpady czy cenne surowce?

To, co dla jednych jest tylko odpadem albo śmieciem, który trafia do kosza, dla innych może być cennym surowcem produkcyjnym. Rozumienie „odpadów” nie jako po prostu „śmieci”, ale jako surowców, które można przetworzyć lub wykorzystać ponownie, zmienia nasze podejście do całej gospodarki odpadami. Jeśli nie nauczymy się przetwarzać 100% plastiku, papieru albo materii organicznej, będziemy …

0 komentarzy

(1) Comment

  1. […] z naturalnych materiałów, takich jak len (worki.worki) albo biobawełna z certyfikadem GOTS (Sakwabag). Są to wyjątkowe firmy, które dbają nie tylko o planetę, ale też o swoich konsumentów, […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *