Naturalna odzież sportowa

Dlaczego warto wybierać ubrania do ćwiczeń z naturalnych materiałów i pożegnać się z syntetycznymi legginsami?

Wady plastikowej odzieży sportowej

❌ Takie materiały nie “oddychają”, nie przepuszczają powietrza, a skóra się w nich poci. syntetyczne ubrania sportowe często nadmiernie uciskają, a po wielokrotnym praniu materiał rozciąga się i nie wraca do swojego pierwotnego stanu.

❌ Z tworzyw syntetycznych takich jak poliester, nylon, elastan, mikrofibra, akryl czy poliamid, wypłukuje się mikro plastik, który trafia do wody, gleby i ostatecznie naszych organizmów.

❌ Poliester stanowi obecnie aż 55% światowego rynku włókien. produkowany jest z masy polimerowej, która powstaje na bazie… pochodnych ropy naftowej!


A ubrania sportowe z tkanin z recyklingu?

❌ Recykling tworzyw sztucznych często wymaga sporych ilości wody oraz użycia chemikaliów, które zanieczyszczają środowisko.

❌ Plastik przerobiony na ubrania nigdy już nie wróci do obiegu, ponieważ odzież syntetyczna nie podlega dalszemu recyklingowi.

❌ Duże marki uprawiają greenwashing sugerując, że odzież z tworzyw z recyklingu jest ekologiczna (a to nie prawda!).

❌ Z ubrań syntetycznych powstałych z odzyskanego materiału tak samo wypłukuje się mikro plastik: podczas produkcji, noszenia i prania.


Jakie legginsy, topy i staniki kupować?

✅ Najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie odzieży używanej, która już jest wyprodukowana. Warto poszukać ubrań, które nie były nienoszone i mają jeszcze metki.

✅ Jeśli chodzi o nowe ubrania, powinny one mieć w swoim składzie jak najwięcej surowców naturalnych. Poszukujmy więc rzeczy, które mają w składzie minimum 95% bawełny lub bambusa + 5% elastanu.

✅ Naturalne tkaniny z certyfikatem GOTS lub OEKO-TEX są gwarancją, że ubrania nie zawierają chemikaliów, toksyn ani substancji rakotwórczych, a podczas produkcji surowca zużyto minimalną ilość wody.


Naturalna odzież sportowa polskich marek

Skrojone to nie tylko bielizna menstruacyjna, ale również staniki, kolarki i szorty uszyte z bawełny z certyfikatem GOTS.


You and your body to proste i minimalistyczne komplety do ćwiczeń z organicznej bawełny.


Yellow Meadow możecie znać z kolorowych kimon i sukienek. Teraz w ich asortymencie są również tęczowe legginsy do jogi wyprodukowane z bambusa!


NAGO to wysokiej jakości active wear: topy, legginsy, bikery oraz dresy. Wygodne legginsy z tkaniny konopnej można nosić na codzień!


Breath Clothing to wygodne i lekkie ubrania z lnu oraz wiskozy. Ich legginsy uszyte są z certyfikowanej dzianiny bambusowej, która jest elastyczna i nie prześwituje.


W czym ćwiczycie na co dzień? Jakie ubrania spisują się u Was najlepiej?


Niektóre grafiki pochodzą ze stron internetowych i/lub oficialnych profili w mediach społecznościowych producentów oznaczonych w artykule. Żadna z nich nie została użyta do celów komercyjnych ani handlowych.


Źródła:

http://changingmarkets.org/wp-content/uploads/2021/07/SyntheticsAnonymous_FinalWeb.pdf

https://theveganreview.com/recycled-plastic-clothing-sustainable-fashion-microfibre-greenwashing/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *