Naturalna odzież sportowa

Dlaczego warto wybierać ubrania do ćwiczeń z naturalnych materiałów i pożegnać się z syntetycznymi legginsami?


Wady plastikowej odzieży sportowej

❌ Takie materiały nie “oddychają”, nie przepuszczają powietrza, a skóra się w nich poci. syntetyczne ubrania sportowe często nadmiernie uciskają, a po wielokrotnym praniu materiał rozciąga się i nie wraca do swojego pierwotnego stanu.

❌ Z tworzyw syntetycznych takich jak poliester, nylon, elastan, mikrofibra, akryl czy poliamid, wypłukuje się mikro plastik, który trafia do wody, gleby i ostatecznie naszych organizmów.

❌ Poliester stanowi obecnie aż 55% światowego rynku włókien. produkowany jest z masy polimerowej, która powstaje na bazie… pochodnych ropy naftowej!


Jakie legginsy, topy i staniki kupować?

✅ Najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie odzieży używanej, która już jest wyprodukowana. Warto poszukać ubrań, które nie były nienoszone i mają jeszcze metki.

✅ Jeśli chodzi o nowe ubrania, powinny one mieć w swoim składzie jak najwięcej surowców naturalnych. Poszukujmy więc rzeczy, które mają w składzie ponad 90% bawełny lub wełny + kilka procent elastanu.

✅ Naturalne tkaniny z certyfikatem GOTS i OEKO-TEX są gwarancją, że ubrania nie zawierają chemikaliów, toksyn ani substancji rakotwórczych, a podczas produkcji surowca zużyto minimalną ilość wody.


Naturalna odzież sportowa polskich marek

SKROJONE to odzież sportowa z bawełny certyfikowanej znakiem GOTS. To legginsy, kolarki i topy. Ubrania mają gramaturę 220-280g/m2, przez co nie prześwitują. Druk jest wykonany cyfrowo, dzięki czemu się nie spiera.


YOU AND YOUR BODY to kolarki, spodenki sportowe, koszulki-bokserki i bluzy szyte z naturalnej bawełny organicznej GOTS. Bikery i topy mają niewielki dodatek elastanu (4%), dzięki czemu wygodnie się w nich ćwiczy. Do stroju można dodać wygodną, bawełnianą bieliznę. Szyte lokalnie, w Łodzi.


Marka odzieżowa NAGO ma całą kolekcję Athleisure Wear, w której znajdziesz legginsy, staniki sportowe i bikery w różnych kolorach. Wszystkie uszyte w 94-95% z certyfikowanej bawełny organicznej. Tkaniny posiadają certyfikat bezpieczeństwa Oeko-Tex. Szyte na miejscu, w Polsce.


BREATH CLOTHING szyje ubrania sportowe z naturalnych materiałów. Dla tych, którzy chcą praktykować jogę i inne ćwiczenia w zgodzie z naturą. To 95% bawełny z certyfikatami GOTS i Oeko-Tex.


NUDYESS to nie tylko eleganckie, proste sukienki czy wygodna bielizna, ale też kolarki i topy z mikromodalu, które nadają się do każdych ćwiczeń.


KHULLA to akcesoria do jogi i medytacji, jak również ubrania. W bawełnianych, luźnych, szerokich spodniach można praktykować asany bez skrępowania. To dobra alternatywa dla tych, którzy nie lubią obcisłych legginsów.


A ubrania sportowe z tkanin z recyklingu?

❌ Recykling tworzyw sztucznych często wymaga sporych ilości wody oraz użycia chemikaliów, które zanieczyszczają środowisko.

❌ Plastik przerobiony na ubrania nigdy już nie wróci do obiegu, ponieważ odzież syntetyczna nie podlega dalszemu recyklingowi.

❌ Duże marki uprawiają greenwashing sugerując, że odzież z tworzyw z recyklingu jest ekologiczna (a to nie prawda!).

❌ Z ubrań syntetycznych powstałych z odzyskanego materiału tak samo wypłukuje się mikro plastik: podczas produkcji, noszenia i prania.


Jedynym tworzywem, które wykorzystuje plastikowe śmieci nienadające się do przetworzenia, jest ECONYL®. To certyfikowany materiał o właściwościach nylonu, wytwarzany z plastiku znalezionego w morzach i oceanach, głównie porzuconych sieci rybackich. To właśnie stare sieci stanowią 46% Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. Ryby i inne stworzenia morskie stale się w nie zaplątują i umierają.

ECONYL® to materiał, który jest cały czas doskonalony, np. poprzez wydłużanie włókien, które da się przefiltrować tak, by cząsteczki plastiku nie trafiały do wody.


LEMISS do produkcji ubrań sportowych oraz strojów kąpielowych używa certyfikowanego ECONYLu, czyli nylonu odzyskanego z odpadów takich jak sieci rybackie czy stare dywany. Materiał jest wygodny, tak, jak zwykły nylon, ale można go wielokrotnie przetwarzać i zmieniać jego formę. Dzięki recyklingowi nie trzeba pozyskiwać nowych surowców.

STARSEEDS to brytyjska marka stworzona przez polkę Natalię Zawadę. Wszystkie tkaniny, z których powstają stroje sportowe, posiadają certyfikat Oeko-Tex. Ubrania szyte są z różnych tkanin: organicznej bawełny z certyfikatem GOTS, nylonu z recyklingu z odpadami po kawie oraz właśnie z ECONYLu.


W czym ćwiczycie na co dzień? Jakie ubrania spisują się u Was najlepiej?


Niektóre grafiki pochodzą ze stron internetowych i/lub oficialnych profili w mediach społecznościowych producentów oznaczonych w artykule. Żadna z nich nie została użyta do celów komercyjnych ani handlowych.


Źródła:

http://changingmarkets.org/wp-content/uploads/2021/07/SyntheticsAnonymous_FinalWeb.pdf

https://theveganreview.com/recycled-plastic-clothing-sustainable-fashion-microfibre-greenwashing/

https://www.econyl.com/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *