EKO ŚCIEMA: #4 Wełna Merino jest ekologiczna

Czy napis “z wełny Merino” powinien zachęcać do zakupu… czy raczej odstraszać? Zobaczcie, z czym wiąże się produkcja wełny, na co zwracać uwagę kupując swetry i płaszcze oraz czym można zastąpić wełnę.

Wełna Merino

Wełna pozyskiwana z Merinosów jest uważana za najlepszą – jej włókna są gładkie, miękkie, trwałe, nie elektryzują ani nie drapią. Większość owiec z gatunku Merino hodowana jest w Australii i Chinach. Stamtąd transportuje się surowiec na inne kontynenty. Wełna jest surowcem naturalnym i biodegradowalnym. Jej wybór może wydawać się słuszny, jednak nie zdajemy sobie sprawy, z czym tak naprawdę wiąże się masowe pozyskiwanie wełny.

Skąd pochodzi wełna?

Wełna Merynosów australijskich stanowi obecnie 50% światowej produkcji wełny. Merynosy, jak i inne owce narażone są na wiele szkodliwych praktyk:

🐑 W fałdach skóry owiec mogą gromadzić się mszyce i ich larwy, dlatego praktykuje się tzw. mulesing, czyli wycinanie skóry wokół odbytu (bez znieczulenia), co zapobiegnie gromadzeniu się larw. Owce wykrwawiają się i cierpią z powodu otwartych ran.

🐑 Owce po strzyżeniu są pozbawione ochrony, jaką daje im wełna. Zimą istnieje duże ryzyko śmierci zwierzęcia z powodu wychłodzenia, a latem z powodu przegrzania.

🐑 Osoby, które zajmują się strzyżeniem owiec, dostają wynagrodzenie za ilość pozyskanego surowca. Im szybciej je strzyże, tym więcej dostanie pieniędzy. Owce są przez to ranione, uszkadza się ich skóra i narządy wewnętrzne, krwawią, są bite, kopane, wiąże się ich nogi i rzuca nimi o ziemię.

🐑 Ludzie na przestrzeni lat modyfikują gatunki owiec tak, by dawały jak najwięcej wełny. Te modyfikacje prowadzą do chorób oraz wyczerpania i przegrzania owiec ze względu na nadmiar wełny.

🐑 Starsze owce nie produkują już tyle wełny, dlatego zabija się je lub sprzedaje.

Na co zwracać uwagę kupując rzeczy z wełny Merino?

Przede wszystkim na certyfikaty oraz informacje na temat hodowli owiec, z której producent skupuje wełnę: jej miejsca oraz warunków, w których żyją zwierzęta. Wiarygodnymi certyfikatami są:

  • ZQ / ZQRX Merino
  • RWS (Responsible Wool Standard)
  • GOTS (Global Organic Textile Standard)

Eko alternatywy dla wełny Merino

Istnieje sporo alternatyw dla wełny z Merynosów, które mogą bardziej przypaść nam do gustu oraz okazać się ciekawym i praktycznym rozwiązaniem:

  • lokalna wełna z Polski (np. z Polskiej Owcy Górskiej)
  • wełna z odzysku uzyskana np. ze starych koców, płaszczy albo swetrów
  • wełniane ubrania z drugiej ręki
  • swetry wykonane z certyfikowanej bawełny

Polskie marki szyjące z eko wełny (i nie tylko):

NAGO pozyskuje kaszmir z recyklingu. Włókna odzyskanych swetrów kolejno się rozbija, oczyszcza i przerabia na nową przędzę. W ten sposób używa się ponownie surowca, który już istnieje.

Drugi Splot to ubranka oraz dodatki dla dzieci szyte w 100% z kaszmiru z upcyclingu.

Iskry to sklep, w którym można dostać swetry i bluzki z drugiej ręki wykonane ze 100% wełny.

furora do szycia używa wyłącznie surowców pierwotnych. Nie kupuje gotowej włóczki, ponieważ często ma nieznane pochodzenie i jakość, którą ciężko zweryfikować. Poza tym Furora korzysta z materiałów naturalnych takich jak mięta, kukurydza, wodorosty czy… sproszkowana perła!

Kopyto to polska marka szyjąca czapki z wełny Merino od hodowców, którzy nie praktykują mulesingu.

Marzena miesza na Islandii. Sama dzierga czapki i swetry z wełny pozyskanej od lokalnych owiec. Działa pod szyldem Gamla knitwear.

Natula to odzież z naturalnych materiałów, m.in. golfy i bluzy z bawełny organicznej z certyfikatem GOTS oraz kardigany uszyte z 85% z lnu i 15% wełny.

GAU produkuje z bawełny organicznej ciepłe golfy w różnych fasonach.

Brunoszka ma w swojej ofercie wegańskie, wafelkowe swetry wykonane z lnu i bawełny.


Czy kupujesz ubrania z Merynosów? A może z innych rodzajów wełny?🤔


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *