Swoye – naturalne świece z wosku pszczelego

Wosk pszczeli to produkt uboczny produkcji miodu. Nie znaczy to jednak, że jest mniej wartościowy niż sam miód. Wręcz przeciwnie, wosk wykorzystuje się w kosmetyce, farmaceutyce i do produkcji naturalnych świec.

Wosk pszczeli nie jest wegański, ponieważ jest produktem odzwierzęcym – powstaje z gruczołów woskowych znajdujących się w odwłokach pszczół. Warto tu zaznaczyć, że jest produktem całkowicie naturalnym i biodegradowalnym. W Polsce jest surowcem lokalnym, którego nie trzeba sprowadzać z innego kraju lub kontynentu (jak np. wosk sojowy) i łatwo można skontrolować jego produkcję oraz pochodzenie.

Marka Swoye ręcznie wytwarza świece z wosku pszczelego, wydobywanego na wschodzie Polski. Płaty wosku zwijane są w rulon przypominający słoje pnia drzewa – stąd wzięła się nazwa manufaktury. Brzozowe i sosnowe lasy rosnące w okolicy oraz kwitnące w nich kwiaty przyciągają pszczoły. Natura jest inspiracją tej manufaktury i motywacją do tworzenia z surowców, które znajdują się wokół.

Produkcja

Świece Swoye to przede wszystkim praca ręczna. Zaczyna się od krojenia wosku, topienia go lub zwijania, przygotowania knotów i zalewania świec (tych, które są w słojach). Ostatnim krokiem jest docinanie knotów i przyklejanie etykiet. To długi proces, który wymaga cierpliwości i dokładności. Ze względu na pracę ręczną, każdy produkt jest inny i niepowtarzalny. Na wszystkich etapach marka dba również o ekologię, np. wykorzystując powtórnie opakowania do pakowania paczek.

Skład

Wyroby Swoye są piękne w swej prostocie, a do tego ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia. Manufaktura używa lokalnego wosku pszczelego. Wydobywa się go z ula w taki sposób, by nie uszkodzić i nie narazić pracy pszczół. Niektóre świece to wosk wlany do szklanego słoja, a inne to po prostu wosk zwinięty w rolkę. Świece nie są kolorowane sztucznymi barwnikami. Wyróżnia je naturalny, miodowy kolor. Nie zawierają też sztucznych olejków zapachowych. Palą się dzięki naturalnym, bawełnianym knotom.

Opakowanie

Wszystkie produkty Swoye pakuje się w papier. Papierowe są wypełniacze oraz kartony, które często pochodzą z drugiej ręki. Etykiety na świecach są również z papieru. Większość świeczek nie znajduje się w żadnym pojemniku ani pudełku, nawet tealighty nie mają metalowych foremek. Dzięki temu są bardziej less waste. Szklane słoje po świecach można wykorzystać ponownie lub poddać recyklingowi, ponieważ ciemne szkło i papierowa etykieta są łatwe do przetworzenia.

Kto? Oktawia Butrym

Gdzie? Lublin

Sklep: swoye.com.pl


Powiązane artykuły:

Miód – lekarstwo z natury

Miód to naturalne lekarstwo, które stosowały nasze babcie. Ma silne działanie antybakteryjne, porównywane do antybiotyków. Zawiera enzymy, czyli naturalne substancje antybiotyczne, które pomagają zwalczać choroby i wzmacniać organizm. Sprawdza się nie tylko na przeziębienie, ale również jako składnik farmaceutyczny, kosmetyczny, dodatek do jedzenia czy odżywcza maseczka na skórę albo włosy. Na co dzień można go …

5 komentarzy

(1) Comment

  1. […] Swoye to świece wytworzone z plastrów wosku pszczelego pozyskiwanego lokalnie, bez barwników ani aromatów. Cały artykuł o marce znajdziesz tutaj. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *