Menstruacja zero waste: polecam produkty polskich marek!

Produkty menstruacyjne

Miesięcznie w Polsce 10 milionów kobiet wyrzuca 150 milionów zużytych podpasek higienicznych.

Około 49 miliardów produktów menstruacyjnych zużywanych jest każdego roku w całej Unii Europejskiej.

W Europie 87% odpadów menstruacyjnych trafia na wysypiska. Ze względu na obecność w nich tworzyw sztucznych, rozkładają się nawet 500 lat.


Tworzywa syntetyczne

Tampony zawierają cienką warstwę plastiku w części chłonnej, dzięki czemu jest ona bardziej zwarta. Tampony owija się w plastik lub dodatkowe plastikowe opakowanie, plastikowe są też sznureczki. Plastikowe aplikatory nadają się do recyklingu, ale zwykle nie są akceptowane ze względów sanitarnych. W łazienkach nie ma koszy na recykling, więc aplikatorów się nie przetwarza. Trafiają od razu do odpadów zmieszanych.

Podpaski zawierają jeszcze więcej plastiku: w warstwie chłonącej, nieprzepuszczalnym podłożu czy również w opakowaniu.

Plastik używany w produktach higienicznych to zwykle poliester lub polipropylen.


Menstruacyjny marketing

Dlaczego produkty menstruacyjne mają taki skład, są perfumowane i pakowane w warstwy kolorowego plastiku? Wciąż, razem z produktami menstruacyjnymi, sprzedajemy wstyd. — powiedziała E. Kissling, ekspertka ds. produktów higienicznych.

Firmy początkowo sprzedawały jednorazowe produkty menstruacyjne jako niezbędne narzędzia dla nowoczesnych, pracujących kobiet, które […] nie zwracały uwagi na szkody, jakie mogą wyrządzić planecie ani na chemikalia użyte do ich wytworzenia. — dyskrecja i wygoda miały przysłonić fakt szkodliwego składu oraz ilości pieniędzy, jaką kobiety muszą wydawać każdego miesiąca na jednorazowe produkty higieniczne.


Menstruacja zero waste

Produkty wielorazowe to bardziej ekologiczne i bezpieczne alternatywy dla jednorazowych podpasek i tamponów.

Perfect Cup to kubeczek menstruacyjny produkowany w Polsce. Jest zrobiony z silikonu medycznego, nie zawiera plastiku, BPA, lateksu, chemii ani drażniących substancji. Kubeczek wystarczy wygotować przed i po każdym użyciu.

Skrojone to polska marka produkująca bieliznę menstruacyjną. Majtki są uszyte z bawełny organicznej z certyfikatem GOTS.

Podpaski wielorazowe można dostać w sklepach internetowych i na Etsy. Te tutaj uszyte są w Polsce, z organicznego lnu.


Menstruacja less waste

Używanie jednorazowych produktów higienicznych czasami jest konieczne. Należy jednak zwrócić uwagę na markę oraz skład podpaski czy tamponu. Wiele podpasek zawiera dużą ilość ftalanów. Ponieważ podpaski […] mają bezpośredni kontakt z zewnętrznymi narządami płciowymi przez dłuższy czas, istnieje prawdopodobieństwo, że znaczna ilość lotnych związków organicznych lub ftalanów może zostać wchłonięta do układu rozrodczego.

Naukowcy badający podpaski popularnych marek wykryli w nich również ksylen, toluen oraz chlorek metylenu. Te substancje mogą wywoływać alergie, zawroty głowy, podrażnienia skóry, a nawet uszkodzenie nerek i ośrodkowego układu nerwowego. A do tego, by nadać wrażenie czystości, tampony są wybielane chlorem.

W 2014 roku naukowcy przebadali dokładnie skład podpasek Always i znaleźli w nich niebezpieczne chemikalia, które zwykle stosuje się w przemyśle:

styren — substancja rakotwórcza dla ludzi

chlorometan — czynnik negatywnie wpływający na rozrodczość

chloroetan — substancja rakotwórcza

chloroform — kolejny czynnik rakotwórczy i toksyczny dla reprodukcji

aceton — substancja drażniąca obecna w zmywaczach do paznokci

Producent nie ujawnił żadnej z tych substancji chemicznych w składzie umieszczonym na opakowaniu produktu.


Kupując jednorazowe produkty menstruacyjne, wybieraj te niebielone, bezzapachowe oraz wykonane z naturalnych surowców organicznych.

Polska marka Your KAYA produkuje podpaski, tampony, kubeczki menstruacyjne oraz kosmetyki do higieny intymnej. Marka mówi o menstruacji i pielęgnacji bez wstydu. Podpaski i tampony Your KAYA są zrobione w 100% z organicznej bawełny z certyfikatem GOTS. Nie zawierają chloru ani syntetycznych dodatków.

Popularne marki powoli idą w stronę lepszych składów. Podpaski Bella BIO Based są bezzapachowe, niebielone chlorem, a wierzchnia warstwa jest pokryta włókniną bambusową.


Źródła: https://www.lifecycleinitiative.org/menstrual-products-and-sustainable-alternatives-report-2021/
https://www.womensvoices.org/2014/10/13/testing-reveals-toxic-chemicals-in-procter-gambles-always-pads/
https://www.globalcitizen.org/en/content/best-period-products-for-the-environment/
https://www.nationalgeographic.com/environment/article/how-tampons-pads-became-unsustainable-story-of-plastic
https://www.etsy.com/listing/1016827571/organic-linen-flax-menstruating-cloth?ga_order=most_relevant&ga_search_type=all&ga_view_type=gallery&ga_search_query=podpaski&ref=sr_gallery-1-2&frs=1&sts=1&organic_search_click=1
https://perfectcup.me/pl/?attribute_pa_rozmiar=ml&attribute_kolor=Transparentny&gclid=Cj0KCQjwuaiXBhCCARIsAKZLt3mdAQQdHb2KtK0A07bK9nq9RMlNl-E0cJLdyTcAGQ220BtLJ4wMTM0aAjLYEALw_wcB


Grafiki pochodzą ze stron internetowych i/lub oficialnych profili w mediach społecznościowych producentów oznaczonych w artykule. Żadna z nich nie została użyta do celów komercyjnych ani handlowych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *