Len vs. konopie – porównuję tkaniny lniane i konopne!

Tkaniny syntetyczne triumfują w sklepach, bo są przede wszystkim tanie… Nie są jednak przyjazne dla skóry ani dla środowiska😔 Na szczęście mamy dostęp do wielu naturalnych materiałów, w których skóra dobrze się czuje😍 Len i konopie to jedne z najlepszych tkanin, z których produkowane są ubrania. Ich uprawy są bardziej ekologiczne niż np. bawełna🤗


Len czy konopie?

Zarówno len, jak i konopie, to dwa naturalne surowce, z których produkuje się tkaniny na ubrania, torby, pościele, obrusy czy serwety. Mają podobny wygląd i właściwości. Rośliny wykorzystuje się również do produkcji papieru, sznurków czy materiałów izolacyjnych. Ich ziarna używane są w przemyśle spożywczym i kosmetycznym.

Nowoczesne tkaniny syntetyczne mają coraz więcej zastosowań, ale jest to jednak nowy plastik, którego produkcja nie jest pożyteczna dla środowiska. Na szczęście mamy też dostęp do wielu naturalnych tkanin: z pokrzywy, kaktusa, ananasa, a nawet z odpadów organicznych po kawie i kukurydzy.

Dlaczego warto kupować produkty z naturalnych tkanin? I czemu len i konopie królują na rynku naturalnej mody?


Kilka faktów o lnie

🌱 Len to najzdrowszy materiał do noszenia przy skórze, bo stwarza jej odpowiedni mikroklimat. Nie powoduje podrażnień ani uczuleń. Można nosić go przez cały rok.

🌱 Ubrania z lnu mogą być drogie, jednak jest to inwestycja na wiele lat, ponieważ taka odzież nie płowieje ani się nie rozciąga.

🌱 Materiał nie niszczy się w praniu, wręcz przeciwnie – im jest starszy, tym sploty są mocniejsze, a sama tkanina robi się bardziej miękka i wytrzymała.

🌱 Uprawia się go w Europie, a nawet w Polsce, dzięki czemu tkanin nie trzeba transportować z daleka i ogranicza się ślad węglowy.

🌱 Do tego uprawa lnu jest bardziej ekologiczna niż uprawa bawełny – potrzebuje o wiele mniej wody i nie wymaga użycia pestycydów.

🌱 Lniane odpady służą do produkcji papieru oraz izolacji, a ziarna wykorzystuje się w przemyśle spożywczym.


Tkanina konopna

🌿 Tkanina przez lata zachowuje oryginalny kształt, nie rozciąga się ani nie rozpycha. W praniu włókna zmiękczają się.

🌿 Uprawa konopi nie wymaga pestycydów ani dużej ilości wody. Dodatkowo takie uprawy użyźniają glebę.

🌿 Materiał chroni przez promieniami UV i wchłania wilgoć, przez co idealnie nadaje się do noszenia latem.

🌿 Przemysłowe odmiany Cannabis Sativa prawie nie zawierają THC. Zła opinia o konopiach i psychoaktywne właściwości niektórych jej odmian spowodowały, że jej uprawa jest znacznie ograniczona. W Polsce uprawy konopi siewnych są blokowana przez Ustawę z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

🌿 Z konopi produkuje się olej, jak również papier, liny czy materiały izolacyjne.


Polskie marki szyjące z lnu:

SNY

Konopne produkty polskich marek:

Moonula

Pamiętaj, że jeśli chcesz wymienić garderobę i nosić więcej naturalnych tkanin, szukaj ich też w sklepach second hand! Sprawdzaj metki i szukaj na nich informacji: 100% len / konopie / bawełna / wełna / jedwab.

Nosisz ubrania lnanie albo konopne? Jakie jest twoje zdanie na ich temat? Daj mi znać w komentarzu!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *