Ceramika – Czy zawsze jest eko? Jak ją kupować?

Nie każda ceramiczna filiżanka, kubek, miska czy talerz są dla nas bezpieczne. Tak, jak w innych dziedzinach, również w przypadku ceramiki użytkowej globalni producenci używają materiałów niskiej jakości, chemicznych barwników i tanich farb.

Polskie studia ceramiczne, które ręcznie produkują ceramiczne naczynia, sprzeciwiają się takim praktykom. Używają jakościowych materiałów bezpiecznych dla zdrowia i środowiska.

Dlaczego warto wspierać małe studia ceramiczne? W kolejnych kafelkach podaję kilka argumentów oraz przykładów pięknej, designerskiej i ekologicznej ceramiki!


bezpieczne szkliwa

Ela z Elius Art używa wyłącznie bezpiecznych szkliw, które nadają się do kontaktu z żywnością. Poza tym nie wyrzuca zużytej masy ceramicznej, ale wykorzystuje ją ponownie.


praca ręczna

W Cynamon Studio skomplikowane wzory maluje się ręcznie. Małe serie i pojedyncze egzemplarze pozwalają na zakup unikatowych i oryginalnych naczyń.


ograniczenie odpadów

Magdalena Konior zbiera odpady suchej porcelany i przetwarza je na materiał plastyczny, a popękane naczynia przerabia na inne przedmioty, np. wisiorki albo naszyjniki.


jakościowe materiały

ENDE to wrocławskie studio projektujące ceramikę o wyjątkowym, nowoczesnym designie. Wytwarza się ją z najlepszych materiałów o wysokiej jakości.


wysyłka less waste

Delikatna ceramika wymaga ochrony podczas wysyłki, ale nie oznacza to konieczności użycia plastiku. RESTudio nie używa folii w paczkach, chyba, że pochodzi ona z odzysku.


nieszkodliwe farby

Większość złoconych rantów, które znajdują się na ceramice z sieciówek, to tak naprawdę tylko złota farba, która dostaje się do naszego organizmu, gdy pijemy z filiżanki. Karolina Szeląg używa tylko prawdziwego złota, które posiada atest. Jest trwałe i bezpieczne dla zdrowia.


lokalna glina

Åoomi Studio to niewielka pracownia ceramiczna wykorzystująca lokalne materiały, z których powstaje ceramika na światowym poziomie.


projekty personalne

Czynie Ceramics to ciekawe, personalizowane projekty, które wyróżniają się zabawnymi napisami. Warto wspierać artystów, którzy tworzą rzeczy unikatowe na naszym lokalnym, polskim rynku!


oryginalny design

Mam Sam to kubki zainspirowane powojennym modernizmem i polskim designem z lat 60. Są ponadczasowe, oryginalne i retro. Za wyjątkowe grafiki odpowiadają polscy graficy.


mniejsze zużycie energii

Studio ceramiczne Frajda ogranicza zużycie energii, nie używa substancji szkodliwych dla środowiska i ogranicza odpady produkcyjne. Bo eko powinien być nie tylko sam produkt, ale też sam proces tworzenia!


warsztaty i spotkania

Paczola to przyjaciółki Paulina i Ola, które goszczą w swoim studiu warsztaty ceramiczne. Nie tylko uczą lepić i malować, ale przede wszystkim dzielą się pasją i doświadczeniem z lokalną społecznością!


małe studia

MUAStudios to niewielka pracownia, która wyróżnia się kolorami, ciekawymi projektami i mnóstwem pozytywnej energii. Ma własny, niepowtarzalny styl. Kati i Czarny zapraszają do swojego studia na Mokotowie!


Ceramika second hand

Wyroby ceramiczne bywają bardzo trwałe, dlatego warto szukać ceramiki z drugiej ręki — na targach, bazarach czy w internecie. W taki sposób możemy znaleźć oryginalne filiżanki, półmiski z Włoch albo PRL-owskie talerze, podobne do tych, jakie miała w domu nasza babcia!

Vintage Candle wyszukuje używaną ceramikę na targach staroci i wypełnia ją woskiem zapachowym. Po wypaleniu świecy, kubeczki lub filiżanki można używać w kuchni.

Aren’t Plates to nowe życie dla starej ceramiki. To ozdobne, ręcznie malowane talerze na ścianę. Każdy jest inny i niepowtarzalny! Takie projekty wspaniale łączą drugi obieg z ciekawym designem.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *